Tulákům odzvonilo aneb už je Váš mazlíček očipován?

Zanedlouho tomu bude rok, co v České republice začala platit novela veterinárního zákona s povinností označování psů mikročipem. Od 1. 1. 2020 tedy má mít každý pejsek svůj čip. Pokud se Vám narodí štěňata, nezapomeňte na tuto nutnost. Čipování koček zatím povinné není, je to však řadou veterinářů doporučeno, vzhledem k jejich zálibné toulavosti.

Proč je vlastně čipování psů povinné?

Je to z toho důvodu, aby bylo z pohledu zákona možné vašemu pejskovi uznat platnost očkování proti vzteklině. Řádné zaznamenání očkování v očkovacím průkazu již nestačí. Štěňata jsou ideálně čipována hned při prvním očkování proti vzteklině. Avšak jak je to se staršími psy? Pro ně existuje i jedna výjimka – mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají čitelné tetování provedené před datem 3. 7. 2011. Čipování bude ale užitečné také při jiných záležitostech, jako je například identifikace nalezeného psa, prokázání vlastnictví a dokonce v boji proti psím množírnám.

Kdo Vašeho mazlíčka očipuje?

Vašeho čtyřnohého miláčka může očipovat jakýkoliv veterinář, nemusí to provést pouze ten Váš. Ceny čipu a částka za práci veterináře se totiž různě liší. Většinou se cena samotného čipu pohybuje v rozmezí od 200 Kč do 500 Kč a cena za práci veterináře pak od 300 Kč do 900 Kč. Není tedy od věci prozkoumat nabídky veterinářů v okolí a zvolit tu pro Vás cenově dostupnou.

Jaká je následná agenda po očipování mazlíčka?

Čip zatím není povinné nikde registrovat, ale musí být veterinářem zapsán v očkovacím průkazu nebo pasu psa. Avšak evidence v některém z registrů řádně očipovaného pejska nebo kočičky je velice užitečná a vřele ji doporučujeme. Pokud se totiž Váš chlupatý kamarád zatoulá, šance na jeho nalezení bude mnohem vyšší než u neregistrovaného zvířete. V případě registrace čipu pak ale nezapomínejte na aktualizaci svých kontaktních údajů, především při změně telefonního čísla nebo emailu.

Čekají vašeho mazlíčka s čipem nějaká omezení?

Určitě ne. Ne nadarmo se jmenuje mikročip. Je totiž veliký asi jako zrnko rýže, takže o něm Váš mazlíček vůbec nebude vědět. Zavádění je zvířaty dobře snášeno, protože na rozdíl od očkovacích vakcín neštípe. Funkční by měl být po celý zvířecí život.

Co se stane, pokud jste do dnešního dne svého pejska očipovat nenechali?

Jednak vám hrozí pokuta až 20 000 Kč a bude se předpokládat, že nemá platné očkování proti vzteklině a také nebude možné vašeho mazlíčka pojistit. Pojištění se dá totiž sjednat pouze pro řádně očipované pejsky a kočičky.