Psím sportem ku společnému zdraví a zábavě

Znáte druhy psích soutěžních sportů? Je jich celá řada. Pohyb s psím mazlíčkem je jednou z nejhezčích aktivit, kterou společně můžete provozovat. Oba se tím udržujete ve formě a upevňujete vzájemný vztah. Při volbě toho pravého sportu je nutné zohlednit zdravotní stav pejska. Sport mu nesmí škodit. Pojďme si nyní jednotlivé sporty představit.

 1. Agility

Agility jsou asi nejpopulárnějším psím sportem. Jedná se o překážkovou dráhu, kterou pes musí co nejrychleji překonat, s co nejmenším počtem chyb. Vy, jako páníček, ho navádíte pouze slovními povely, pohybem a ukazováním. Tento soutěžní sport se kvůli skokům přes překážky nehodí pro extrémně těžká plemena (např. molosové) a pro psy s dlouhou páteří (např. jezevčíci či baseti). Jinak se mu mohou věnovat všichni aktivní psi.

 1. Běh se psem

Pokud máte oba rádi běh, pak jsou následující běžecké disciplíny přesně pro vás.

 • Canicross – Pes/psi jsou prostřednictvím postroje napojeni na běžícího člověka a společně běží přirozeným terénem.
 • Dogmaraton – Vytrvalostní běh se psem na postroji ve vzdálenosti maratonu (cca 42 km).
 • Dogtrekking – Velmi náročná disciplína. Orientační běh na vzdálenost alespoň 80 km, který bývá i s přespáním, protože tuto trať není možné ani pro jednoho člena (psa ani člověka) zvládnout za jeden den.
 1. Dogfrisbee

Házení frisbee je velkou zábavou a dokonce se jedná o profesionální sport. Pes musí letící disk chytit před dopadem na zem a přinést psovodovi. Tato varianta dogfrisbee se nazývá „distanční disciplína“. Existuje také freestyle disciplína, kdy pes a jeho majitel společně předcvičují připravenou sestavu.

 1. Flyball

Flyball je vhodný pro temperamentní psy, kteří si rádi hrají s tenisákem. Pes překonává překážkovou dráhu (4 překážky), poté chytí míček odpálený odpalovacím zařízením a s ním se vrací zpět přes překážky k majiteli.

 1. Dostihy a coursing

Tyto sporty jsou jednoznačně ideální pro chrty a lovecké psy. Kromě klasického dostihu, kdy pes vyběhne z boxu a běží za umělou návnadou, existuje také tzv. coursing – terénní dostih. Psi zde skvěle využijí své lovecké pudy, protože chytají falešného králíka taženého na provazu.

 1. Dogdancing

Velmi zábavným sportem jak pro psa, tak i páníčka je dogdancing. Společně za doprovodu hudby předvádí předem připravenou sestavu. Ta obsahuje nejen běžné cviky z poslušnosti, ale také další triky. Zkrátka cokoliv, co pes zvládne – fantazii se meze nekladou.

 1. Obedience

Obedience znamená v překladu „poslušnost“ nebo „ovladatelnost“. Při obedience je sledováno pouto páníčka a psa a jeho radost z plnění pokynů. V tomto sportu je velice důležitá pozitivní motivace pejska, aby trénoval s chutí.

 1. Nosework

Nosework je relativně novým druhem sportu. Psi při něm mají za úkol v otevřeném prostoru vyčmuchat různé specifické pachy. Je vhodný pro všechny psy – všech velikostí i chovatelských skupin.

 1. Sportovní a záchranářská kynologie

Psí dovednost skvělého čichu a schopnost hrabat se uplatňuje prostřednictvím sportu – záchranářská kynologie. V České republice existuje 22 druhů zkoušek, v nichž se psi ve spolupráci s psovodem, učí vystopovat a vysvobodit jiné lidi pod různými typy zavalení (sutiny, lavina, voda apod.). Při sportovní kynologii kromě sledování lidské stopy, musí psi za povelů psovoda, zadržet figuranta. V této soutěži vyhráli v roce 2016 titul mistrů světa německý ovčak Qvido se svým psovodem Václavem Ouškou.

 1. „Tahací sporty“ – Scooter, bikejöring, skijöring, psí spřežení

Pokud máte psa plného energie a jste se svým mazlíčkem skvěle sehraní, mohly by ho bavit právě tyto sporty. Ve všech případech pes táhne svého páníčka – u scooteru na speciálním druhu koloběžky, u bikejöringu na běžném jízdním kole, u skijöringu na lyžích, u psího spřežení (nutno vícero psů) na speciálních saních nebo na říditelném vozíku.

 

Nezapomínejte se pojištění úrazu

Doufáme, že vás tento článek inspiruje a z vašeho psího kamaráda bude brzy šampion. Nezapomínejte však na pojištění úrazu. Každý lidský sportovec ho má a my pojišťujeme sportovce psí. Pojistíme psy při služebním nebo sportovním výkonu včetně soutěží a výstav. V rámci pojištění hradíme náklady na veterinární ošetření s limitem až 30 000 Kč na každou pojistnou událost. Pojištění platí po celém světě 24 hodin 7 dní v týdnu. Pokud máte pejsků více, pojistíme vám je všechny (max. 5 pod jednou smlouvou), což vás dokonce vyjde cenově výhodněji. Maximální pojistný limit se pak počítá pro každého mazlíčka zvlášť.

Rasa a úraz

Jorkšírský teriér – natržení vazu v koleni

13 422 Kč

Kříženec – zhmoždění páteře
1 007 Kč

Pitbull teriér – zlomenina tlapky
5 319 Kč

Anglický bulteriér – poškození tlamy klackem
1 009 Kč

Bernský salašnický – trauma tlapky
1 390 Kč

Výmarský ohař – sežral hračky a tapety
2 286 Kč

Jorkšírský teriér – sežral cizí těleso
6 998 Kč

Stafordšírský bulteriér – natržení tlapky
15 586 Kč

Český strakatý – utržené vazy
23 044 Kč